To jest miejsce dla Uprzejmej Publicznej Dyskusji

Zachowuj się na tym forum z takim samym respektem jak na spacerze w parku. Traktuj to miejsce i jego użytkowników z respektem. Ludzie których tu spotkasz tworzą społecznść która dzieli się swoją wiedzą, umiejętnościami i zainteresowaniami przez konwersację.

To nie są trudne ani surowe zasady a jedynie wskazówki które mają pomóc nam i użytkownikom w ocenie dyskusji oraz w utrzymaniu lekkiego i przyjemnego tonu publicznego dyskursu.

Udoskonalaj Dyskusję

Pomóż nam sprawić, aby było to świetne miejsce do dyskusji, poprawiaj dyskusję w jakikolwiek możliwy sposób, nawet niewielkie poprawki są istotne. Jeśli nie masz pewności, czy Twój post wnosi coś do rozmowy, zastanów się nad nim, zastanów się co chcesz dokładnie powiedzieć, i spróbuj ponownie później.

Tematy omawiane tutaj są dla nas ważne i chcemy, abyś postępował tak, jakby były one ważne również dla ciebie. Szanuj tematy i ludzi, którzy uczestniczą w rozmowie, nawet jeśli nie zgadzasz się z niektórymi z nich.

Jednym ze sposobów na poprawienie jakości dyskusji jest przeszukanie najpierw tych, które już się odbywają. Poświęć czas na przeglądanie tematów przed udzieleniem odpowiedzi lub rozpoczęciem własnego tematu, a będziesz miał większą szansę na spotkanie z innymi, którzy podzielają twoje zainteresowania.

Zgadzaj Się, Nawet Jeżeli Się Nie Zgadzasz

Możesz odpowiedzieć na coś, nie zgadzając się z tym. W porządku. Ale pamiętaj, aby krytykować idee, a nie ludzi. Proszę unikaj:

 • Nazywania po imieniu
 • Ataków Ad hominem
 • Odpowiadania na ton wiadomości, a nie na jej treść
 • Stereotypowych odpowiedzi

Zamiast tego dostarczaj uzasadnionych kontrargumentów, które poprawią jakość rozmowy.

Twój Wkład Jest Ważny

Rozmowy, które tu się już znajdują, nadają character każdemu nowemu użytkownikowi. Pomóż nam wpływać na przyszłość tej społeczności, wybierając dyskusje, które czynią to forum interesującym miejscem - unikając tych, które tego nie robią.

Silnik tego forum (Discourse) dostarcza narzędzi, które pozwalają społeczności zbiorczo zidentyfikować najlepsze (i najgorsze) zasoby: zakładki, polubienia, flagi, odpowiedzi, zmiany i tak dalej. Skorzystaj z tych narzędzi, aby poprawić własny wkład, a także innych osób.

Uczyń naszą społeczność i to miejsce lepszym niż je zastałeś.

Widzisz problem? Oflaguj go

Moderatorzy mają specjalne uprawnienia; oni są odpowiedzialni za to forum. Ale ty też. Z twoją pomocą moderatorzy mogą być pomocnikami społeczności, a nie tylko dozorcami i policją.

Kiedy widzisz złe zachowanie, nie odpowiadaj. Zachęca to do złego zachowania jednocześnie je akceptując, pochłania to energię i marnuje czas. Oflaguj to. Jeśli pojawi się wystarczająca liczba flag, zostaną podjęte działania, automatycznie lub w wyniku interwencji moderatora.

Flaguj również stare posty - pomóż nam uporzadkować lata kiedy nie mieliśmy tak dobrych narzędzi do pracy z postami i użytkownikami na forum.

Aby pielęgnować naszą społeczność, moderatorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia dowolnej treści i konta użytkownika z dowolnego powodu w dowolnym czasie. Moderatorzy nie zatwierdzają nowych postów; moderatorzy i operatorzy witryny nie ponoszą odpowiedzialności za treści publikowane przez jej społeczność.

Zawsze Bądź Uprzejmy

Nic nie sabotuje zdrowej rozmowy bardziej niż grubiaństwo:

 • Bądź uprzejmy. Nie publikuj niczego, co rozsądna osoba uznałaby za atak, obrazę lub mowę nienawiści.
 • Utrzymuj porzadek. Nie publikuj niczego nieprzyzwoitego ani z podtekstem seksualnym.
 • Wzajemny szacunek. Nie nękaj nikogo, nie udawaj nikogo, nie podszywaj się pod ludzi ani nie ujawniaj ich prywatnych informacji.
 • Szanuj nasze forum. Nie publikuj spamu lub w inny sposób nie niszcz tego forum.

To są to konkretne wyrażenia z dokładnymi definicjami, unikaj jednak nawet pojawiania się jakiejkolwiek z wyżej wymienionych. Jeśli nie masz pewności, zapytaj sam siebie, jak byś się czuł, gdyby Twój post został zamieszczony na pierwszej stronie ogólnopolskiej Gazety.

To jest publiczne forum, a wyszukiwarki indeksują te dyskusje. Używaj języka, linków i zdjęć które będą bezpieczne dla twojej rodziny i przyjaciół.

Zachowaj porządek

Postaraj się umieścić wszystko we właściwym miejscu, abyśmy mogli poświęcać więcej czasu na dyskusje a mniej na sprzątanie. Więc:

 • Nie rozpoczynaj tematu w niewłaściwej kategorii.
 • Nie publikuj tego samego w wielu tematach.
 • Nie publikuj pustych, bezwartościowych odpowiedzi.
 • Nie zmieniaj tematu, zmieniając go w środku rozmowy.
 • Nie podpisuj swoich postów - każdy post ma dołączone do niego informacje z twojego profilu.

Zamiast publikować “+1” lub “uzgodniono”, użyj przycisku Lubię to. Zamiast kierować istniejący temat w zupełnie innym kierunku, użyj opcji Odpowiedz Jako Temat Połączony.

Publikuj tylko własne treści

Nie wolno publikować niczego w postaci cyfrowej, należącego do kogoś innego bez jego pozwolenia. Nie wolno publikować opisów, linków ani metod kradzieży czyjejś własności intelektualnej (oprogramowania, wideo, audio, obrazów) ani łamania jakiegokolwiek innego prawa.

Dzięki Tobie

Ta strona jest obsługiwana przez przyjaznych ludzi i ciebie, czyli społeczność. Jeśli masz więcej pytań lub wątpliwości dotyczących działania tego forum, otwórz nowy temat w Uwagi i propozycje i porozmawiajmy o tym! Jeśli istnieje krytyczny lub pilny problem, który nie może być obsłużony przez temat lub flagę, skontaktuj się z nami poprzez stronę personelu.

Warunki Użytkowania Serwisu

Tak, legalny język jest nudny, ale musimy się chronić - a przez to, ty i twoje dane - przed nieprzyjaznymi ludźmi. Mamy Warunki Użytkowania Serwisu opisujące Twoje (i nasze) zachowanie i prawa związane z treścią, prywatnością i przepisami. Aby skorzystać z naszych usług, musisz wyrazić zgodę na przestrzeganie naszych Warunków Użytkowania Serwisu.